|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

رهاسازی بیش از 6 میلیارد مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی برای احیای دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در راستای احیای دریاچه ارومیه از سال آبی 93-94 تاکنون بیش از 6 میلیارد و 15 میلیون مترمکعب از سدهای اقماری به سمت این دریاچه رها سازی شده است.

اتابک جعفری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این میزان آب از سدهایی نظیر شهرچای ارومیه، سد بوکان، ساروق تکاب، سد مهاباد، حسنلوی نقده، سیلوه پیرانشهر، زولا و دریک سلماس و دیگرسدها وارد دریاچه ارومیه شده که تغذیه آبی بسیار مناسبی برای احیای دریاچه به شمار می رود.

وی اضافه کرد: رهاسازی آب از سدهای در دست بهره برداری استان به سمت دریاچه ارومیه براساس سیاستهای کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و برنامه ابلاغی از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران هر ساله و در فصول غیر زراعی، به منظور اثربخشی حداکثری جهت تامین بخشی از نیازهای زیست محیطی دریاچه ارومیه در دستور کار شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی قرار می گیرد.

وی بیان کرد: در همین راستا دفاتر تخصصی این شرکت با تحلیل منابع آب، حجم مخازن سدها، وضعیت احتمالی بارش ها و برآورد ذخایر برف موجود در حوضه آبریز هر یک از سدها، نسبت به پیش بینی احجام رهاسازی از سدها اقدام و برنامه عملیاتی رهاسازی را پس از ابلاغ  از سوی شرکت مدیرت منابع آب ایران، اجرا می کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی اظهار کرد: فرآیند رهاسازی تنها شامل رهاسازی از سدها نبوده و این شرکت به منظور جلوگیری از برداشتهای غیرمجاز و انتقال مطمئن و همچنین جلوگیری از بروز حوادث ناگوار و انتقال ایمن، اقدامات لازم را انجام می دهد.

*بازسازی تاسیسات آبی؛ عملیاتی در راستای سرعت بخشی ورود آب به دریاچه ارومیه

جعفری با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در راستای احیای دریاچه ارومیه بیان کرد: اصلاح دریچه های خروجی سد بوکان، اصلاح بند انحرافی نوروزلو، ساحل سازی زرینه رود در پایین دست سد بوکان، ساحل سازی پایین دست بند انحرافی نوروزلو، لایروبی کانال ها و زهکش های اصلی، بازسازی کانال های ساحل راست و چپ شبکه زرینه رود با پیشرفت فیزیکی بالای 90 درصد از جمله اقدامات در حوزه بازسازی تاسیسات آبی آذربایجان غربی به شمار می رود.

وی، سردهنه سازی، اصلاح و بازسازی دریچه ها و آبگیرهای رودخانه های آذربایجان غربی را از دیگر اقدامات در این راستا عنوان کرد و ادامه داد: در این راستا اقدامات لازم در رودخانه های نازلو، باراندوز و شهرچای ارومیه، گدار نقده و زرینه رود و سیمینه رود انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی اضافه کرد: در این بخش، 20 فقره اصلاح و بازسازی آب بند، 21 فقره مرمت و بازسازی سردهنه، سه مورد احداث بند انحرافی و 14 دهنه احداث سردهنه صورت گرفته است.

جعفری با اشاره به اینکه تکمیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آبی در حوزه های سطحی و زیرزمینی طی سال های اخیر در راستای احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با قدرت انجام شده، اظهار کرد: در این راستا 46 ایستگاه هیدرومتری و هواشناسی ارتقا و توسعه یافته و 100 دستگاه تجهیزات برای آنلاین سازی این ایستگاه های الکترونیکی خریداری و نصب شده است.

وی گفت: خرید و نصب دیتالاگر آب زیرزمینی در چاه های پیزومتری و آنلاین سازی آنها به تعداد 211 دستگاه و حفاری 62 حلقه چاه پیزومتری و اکتشافی در حوضه دریاچه ارومیه از دیگر اقدامات در این بخش به شمار می رود.

*انسداد 4 هزار و 803 حلقه چاه غیرمجاز در راستای احیای دریاچه ارومیه

وی از مسدود کردن چهار هزار و 803 حلقه چاه غیرمجاز در راستای احیای دریاچه ارومیه خبرداد و افزود: علاوه بر آن در این مدت، 271 دستگاه حفاری توقیف، یک هزار و 15 موتورپمپ برچیده و از اضافه برداشت 489 حلقه چاه جلوگیری شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی اضافه کرد: در راستای استفاده بهینه از منابع آبی زیرزمینی در اراضی و باغ های کشاورزی در استان، نیز علاوه بر برق رسانی به 101 حلقه چاه، چهارهزار و 500 دستگاه کنتور هوشمند خریداری و از این تعداد، سه هزار و 977 دستگاه نصب شده است.

جعفری بیان کرد: از ابتدای اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه همچنین یک هزار و 829 دستگاه تابلو کنتور روی چاه های کشاورزی استان نصب و 71 اکیپ در کل استان که 60 اکیپ آن در حوضه دریاچه ارومیه فعال بوده، بر اجرای دقیق طرح ها نظارت داشته است.

*لایروبی حدود 419 کیلومتر رودخانه و نهر در حوضه دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی همچنین یکی دیگر از طرح های مهم احیای دریاچه ارومیه در راستای رساندن آب موجود در رودخانه ها و سدهای اقماری به این پهنه آبی را لایروبی رودخانه ها و انهار عنوان کرد و ادامه داد: در این راستا طی سال های اخیر، 419 کیلومتر رودخانه و نهر لایروبی شده است.

جعفری اظهار کرد: از این میزان، 128 کیلومتر لایروبی رودخانه و 291 کیلومتر لایروبی انهار بوده است.

وی با اشاره به اینکه این لایروبی در هفت رودخانه اقماری اجرایی شده، گفت: از این میزان 29 کیلومتر مربوط به رودخانه روضه و باراندوز ارومیه، 25 کیلومتر مربوط به لایروبی و اتصال زرینه رود به سیمینه رود، 22 کیلومتر مربوط به لایروبی رودخانه گدار، 13.5 کیلومتر مربوط به لایروبی سیمینه رود، 13 کیلومتر در خصوص لایروبی زولاچای سلماس، 12 کیلومتر مربوط به هرکدام از رودخانه های مهابادچای و کانی رش و حدود 2 کیلومتر مربوط به دایک گذاری منتهی الیه سیمینه رود بوده است.

*اختصاص 8200 میلیارد ریال و تخصیص 2800 میلیارد ریال اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه

وی در خصوص اعتبارات اختصاصی و تخصیصی در حوضه احیای دریاچه ارومیه به شرکت آب منطقه ای در راستای اجرای طرح های ارجاعی بیان کرد: در این بخش حدود هشت هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار مصوب بوده که از این میزان، بیش از 2 هزار و 800 میلیارد ریال شامل  34.36 درصد تخصیص یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی افزود: از کل اقلام تخصیصی به ترتیب 490 میلیارد ریال، 111 میلیارد ریال، 93 میلیارد ریال، یک هزار و 29 میلیارد ریال، 869 میلیارد ریال و 225 میلیارد ریال در سال های 93، 94، 95، 96، 97 و 98 تخصیص یافته است.

جعفری اظهار کرد: طی سال جاری نیز 723 میلیارد ریال برای اجرای طرح های حوزه شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی اختصاص یافته که هنوز تخصیصی صورت نگرفته است.

کد خبر: 1228
  تاریخ خبر : 1399/08/26
 361
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 19
 • بیشترین بازدید همزمان : 153
 • بازدید امروز : 3,904
 • بازدید دیروز : 6,951
 • کل بازدید : 2,561,769
 • آخرین به روزرسانی : 1399/12/17 13:33:36

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : ارومیه، بلوار شهید باهنر، شرکت سهامی آب منطقه ای آذربایجان غربی
 • کدپستی : 5715895554
 • تلفن : 33442720-044
 • فاکس : 33440091-044info@agrw.ir
 • پست الکترونیکی : info[at]agrw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا :