یکشنبه, 2 مهر 1396


تماس با ما

ارومیه - بلوار شهید باهنر - شرکت سهامی آب منطقه ای آذربایجان غربی
کد پستی : ۵۷۱۳۱۵۹۵۵۵۴
تلفن :  ۳۳۴۵۴۰۹۵ ـ ۳۳۴۴۷۰۵۲ ـ ۳۳۴۴۲۷۲۰ـ ۰۴۴
فکس : ۳۳۴۴۰۰۹۱ ـ ۰۴۴

ایمیل : info@agrw.ir
 

 

آمار بازدیدکنندگان
کاربران آنلاین :6
بیشترین بازدید همزمان:90
بازدید امروز :114
بازدید دیروز :1354
کل بازدید :843665
میانگین بازدید :855
آخرین به روزرسانی:1396/07/01 11:31:04

 

سد قدیمی جمال آباد ارومیه

موقعیت و راههای دستیابی

در شمالغرب ایران ، استان آذربایجان غربی ، از سمت راست جاده آسفالته ارومیه به سلماس روبه روی پادگان قوشجی و نرسیده به گردنه صعب العبور قوشچی ، جاده شوسه ای منشعب می شود که پس از عبور از دهات قولنجی و گولان به روستای بسیار قدیمی جمال آباد منتهی می شود . این ده که منطقه کوهستانی قرار گرفته دارای آثار تاریخی متعددی است که اهم آنها ساختمان دو باب کلیسا که یکی از آنها معمور و دیگری بصورت مخروبه درآمده است . در شمال جمال آباد و به فاصله حدود 4 کیلومتری از ده ، بقایای سد عظیمی که در دره ای بین دو رشته کوه ساخته شده وجود دارد . سد مذکور بر روی رودخانه نسبتا" عریضی ساخته شده است که در مواقع برف و باران پر آب و لی در اواخر بهار و تابستان کم آب و حتی خشک می شود .

اهداف اجرائی و شرایط فعلی سد

این سد بمنظور ذخیره آبهای بهاری ساخته شده و قادر به تامین آب مورد نیاز زمین های کشاورزی منطقه بوده و امروزه بقایایی از آن مشهود می باشد . در حدود 80 متر از دیواره قدیمی سد سالم مانده است اگرچنانچه عوامل انسانی در تخریب آن دخیل نباشد ، این اثر مدت های مدیدی باقی خواهد ماند . شمت شرقی دیوار حدود 35 متر با بدنه کوه فاصله پیدا کرده است . با توجه به مشاهدات محلی میتوان اظهار کرد که قسمت فرو ریخته تماما" دیوار نبوده بلکه بیشتر آن بدنه کوه می باشد که بعلت نرمی خاک آن و تغییر بستر رودخانه بصورت آبرفت تخریب شده است .

تاریخچه بنا

برای روشن شدن تاریخچه دقیق زمان احداث سد احتیاج به بررسی بیشتری است و می بایستی با لایه برداری و بررسی های محل و بدست آوردن اشیاء و مدارک قابل مطالعه ، تاریخ بنا را دقیقا" روشن نمود ولی از نظر تکنیک معماری ، ساختمان سد جمال آباد احتمالا" بسیار قدیمی و مربوط به اوایل دوره سلجوقی می باشد .

نوع تاسیسات آبی

سد قدیمی جمال آباد در حدود 80 متر طول دارد ، دارای فونداسیون بسیار محکم می باشد . عرض دیوار آن 6 متر و ارتفاع موجود قسمتهای سالم سد بیش از 10 متر است که احتمال دارد مقداری از قسمتهای بالای دیوار ریزش کرده ، حدود 35 متر از دیوار سد براثر انگشت زمان و عدم توجه تخریب شده ولی مابقی قسمتهای آن سالم باقیمانده است . تمام دیوار سد با سنگهای رودخانه ای و ملات ماسه آهک در نهایت استحکام ساخته شده ، به طوی که ضلع غربی سد سالم ولی ضلع شرقی آن به مرور زمان از بین رفته است . در پشت دیوار ضلع غربی ، مقدار زیادی گل و لای بر اثر ته نشین شدن رسوب آب طی سالیان جمع شده که در صورت احیای مجدد سد باید خاکبرداری و تمیز شود .

 


 


بازدید:3826
آخرین به روزرسانی: 1396/06/19

« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای آذربايجان‌غربي است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا