شنبه, 3 فروردین 1398

 

 

منابع آب استان آذربایجان غربی در مواجهه با بحران و خطرات جدی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با حضور در نشست خبری شبکه استانی سیما وضعیت منابع آبی استان و دریاچه ارومیه را مورد بحث و بررسی قرار داد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی مهندس کیومرث دانشجو ضمن ارائه گزارشی از میزان بارندگی های استان افزود: دو ماه پایانی سال گذشته وضعیت بارندگی خوبی را در استان  شاهد بودیم که این بارشها موجب بهبود وضعیت منابع آبی استان شد.

وی در ادامه گفت: زمستان سال گذشته بارش برفی خوبی در سطح استان نداشتیم که این کمبود بارشها کاهش روان آب ها و به تبع آن کاهش آب ورودی پشت سد ها و همچنین آب ورودی به دریاچه ارومیه در ماههای آتی را موجب خواهد شد .

مهندس دانشجودر خصوص وضعیت سدهای استان گفت: به دلیل بارشهای اخیر وضعیت آب مخزن سدها نسبت به سال گذشته وضعیت خوبی داشته ولی به جهت کاهش روان آبهای ناشی از نبود ذخیره برفی در ارتفاعات و افزایش دما در ماههای آتی پیش بینی می شود آب پشت سدها با سرعت بیشتری کاهش یابد.

وی افزود: پیش بینی میشود در صورت عدم کاهش مصرف آب امسال با تنش ابی جدی مواجه شویم به طوری که هم اکنون در شهرستانهای سلماس و ماکو شاهد کاهش محسوس آب پشت سدهای زولا و ماکوهستیم و میزان آب باقی مانده در پشت این سدها حدود نصف میزان مصرف این شهرستانهاست.

مهندس دانشجو در بخش دوم سخنان خود درخصوص سدهای استان گفت: بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه ساخت سد در حوضه دریاچه ارومیه متوقف شده است ولی این روند در حوضه های زاب و ارس ادامه دارد که همه این سدها به نفع منطقه بوده و نقش بسزایی را در حفظ منابع آبی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در ادامه سخنان خود با اشاره به عمده اقدامات این شرکت در خصوص احیای دریاچه ارومیه گفت: یکی از اقدامات مصوب کاهش 8درصدی مصارف در حوزه کشاورزی در هر سال بود که بر اساس پیش بینی این مقدار در 5 سال باید به کاهش 40درصدی میرسید و این موضوع تا حدودی اعمال شده و با صرفه جویی 31 درصدی در حوضه بخشی از این میزان ذخیره شده است.

وی اظهار داشت: هرساله بخشی از آب ذخیره شده پشت سدها به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی میشود که امسال نیز حدود280 میلیون متر مکعب آب از سدها به سمت دریاچه رهاسازی شده که این مقدار با احتساب روان آب رودخانه ها تاثیرات مثبت خود را بر دریاچه اعمال نموده است.

مهندس دانشجو در خصوص سایر فعالیتهای شرکت آب منطقه ای در راستای احیای دریاچه ارومیه گفت: اقدامات این شرکت در سه بعد سازه ای، حفاظتی و فرهنگی میباشد که در بخش سازه ای به ساخت سد سیلوه و انتقال آب از آن به سوی دریاچه و همچنین لایروبی وسیع رودخانه ها و انهار، در بخش حفاظتی اقداماتی از قبیل مراقبت از برداشتهای غیر مجاز و انسداد چاههای غیر مجاز و برقراری اکیب های گشت و بازرسی جهت جلوگیری از تخلفات منابع آبی میتوان اشاره نمود.

وی در خصوص فعالیتهای فرهنگی شرکت نیز با اشاره به طرح دانش آموزی نجات آب (داناب) آموزش بیش از 300 هزار دانش آموز و 4هزار معلم در زمینه مصرف بهینه منابع آب را از مهمترین فعالیتهای فرهنگی برشمرد و افزود در کنار آن آموزش شوراهای روستا و برگزاری همایشهای متعدد  برای قضات و دیگر اقشار و بهره برداران از فعالیتهای فرهنگی این شرکت محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به وضع نامناسب منابع آب زیرزمینی گفت: کشور ما با مصرف 70 درصدی منابع آب تجدید پذیر در وضعیت بحرانی قرار گرفته و امروز استان آذربایجان غربی دیگر از استان های پر آب کشور نبوده و شرایط به وجود آمده جایگزینی فرهنگ سازگاری با کم آبی و همراهی مردم را می طلبد چرا که ادامه این روند عواقب جبران ناپذیری همچون زلزله های شدید و نشست زمین و همچنین پیشروی آب شور به سمت چاههای آب و از بین رفتن کشاورزی در منطقه را در پی خواهد داشت.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی