چهارشنبه, 21 آذر 1397

 

 

درراستای طرح تعادل بخشی همایش مقامات قضایی و نیروی انتظامی شمال استان آذربایجان غربی برگزار شد

در راستای اجرای پروژه اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی طرح تعادل بخشی آبهای زیر زمینی، همایش مقامات قضایی و نیروی انتظامی استان آذربایجان غربی با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای، مقامات قضایی و جمعی از فرماندهان انتظامی شمال استان در محل سالن اجتماعات هتل ثمین شهرستان خوی برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی، در ابتدای همایش مهندس دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ضمن خیرمقدم گویی به حضار، با اشاره به پدیده تغییر اقلیم در دنیا گفت: امروزه تغییرات بسیار جدی اقلیم از مباحث مهم دنیاست و کشورهای جهان با سرمایه گذاری های کلان در این حوزه سعی در حفظ  منابع آبی خود دارند.

وی افزود متاسفانه با وجود اینکه کشور ما اقلیم خشکی را داراست و 70 درصد استانها با تنش آبی مواجهند، 90 درصد منابع آبی به مصرف بخش کشاورزی میرسد و بخش عمده سرمایه گذاریها نیز در این حوزه است که این امر موجب افزایش تعداد دشتهای ممنوعه و افت شدید آبهای زیرزمینی شده  و این موضوع از طریق تبدیل اراضی دیم به آبیاری، کشت محصولات پر آب بر، تقسیم کردن و تجاری نمودن اراضی و نیز تبدیل اراضی زراعی به باغی به تنشهای آبی موجود دامن می زند .

مهندس دانشجو با اشاره به مشکلات ناشی از مصرف بی رویه منابع آب زیر زمینی گفت: در حالی که استاندارد استفاده از منابع آب تجدید پذیر 20 درصد می باشد این رقم در کشور ما 70 درصد است که همین امر در آینده نزدیک میتواند منجر به شور شدن آبها، نشست زمین، فشرده شدن و اربین رفتن تغذیه پذیری خاک ، افزایش خطر زمین لرزه و بسیاری چالشهای دیگر شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی همچنین به فعالیتهای مساعد دولت و کمک های صندوق توسعه ملّی به دستور مقام معظم رهبری(مد) اشاره نمود و ضمن تاکید بر جلوگیری از تخلفات منابع آب در راستای اجرای طرحها و پروژه های مصوب افزود: حمایتهای قضائی و انتظامی در جهت برخورد و جلوگیری از تخلفات این حوزه نقش بسزایی دارد و میتواند کمکهای شایانی در حفظ و صیانت از منابع آب داشته باشد.

در ادامه همایش دکتر پرویزعلیزاده معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان غربی ضمن ارائه مطالبی در خصوص قانون توزیع عادلانه آب کارگاه آموزشی با عنوان صیانت از حقوق آب را برای حاضرین برگزار نمود.

سپس دکتر زینال زاده مشاوپروژه اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی طرح تعادل بخشی آبهای زیر زمینی به ارائه مطالبی در زمینة بحران آب زیرزمینی و مسائل حقوقی در زمینه آب پرداخت و همچنین اشاره نمود که به منظور عبور از بحران چاره‌ای جز برخورد با متخلفین و مالکین چاه‌های غیرمجاز وجود ندارد و این موضوع همکاری ویژة دادگستری و قضات را طلب می‌کند.

دراین نشست همچنین رئیس دادگستری شهرستان خوی ، معاون منابع انسانی دادگستری استان از دیگر سخنرانان حاضر در این مراسم بودند.

در پایان از حمایتها و همکاریهای تعدادی از قضات شهرستانهای خوی، ماکو و شوط که زمینه های توفیق این شرکت را در حفاظت از منابع آب فراهم نموده اند با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تقدیر و تشکر شد.

این گزارش می افزاید همایش مقامات قضایی و نیروی انتظامی استان آذربایجان غربی، در راستای اجرای  پروژه اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی طرح تعادل بخشی آبهای زیر زمینی در سه بخش شمال، مرکز و جنوب استان برگزار می شود و در هفته آتی این همایش در شهرستان میاندوآب برگزار خواهد شد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی