شنبه, 2 تیر 1397

 

 

نشست معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با فرماندار خوی

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اذربایجان غربی در سفر به شهرستان خوی ضمن بازدید از پروژه های شرکت آب منطقه ای در این شهرستان طی نشستی که در محل فرمانداری خوی برگزار شد ضمن ارائه گزارش از فعالیتهای این شرکت در شهرستان خوی در جریان مشکلات و چالشهای بخش آب این شهرستان قرار گرفت.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی، مهندس یاسر رهبر دین معاون حفاظت و بهره برداری شرکت  در دیدار با دکتر محمدی ایروانلو فرماندار شهرستان خوی با اشاره به موقعیت ویژه شهرستان خوی گفت: معیشت اصلی مردم شهرستان خوی کشاورزی است بنابراین فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در این بخش و مدیریت مصرف منابع آبی در کنار تغییر الگوی کشت برای تولید محصولات کم آب طلب باصرفه اقتصادی بالا، با توجه به بحران کم آبی باید در راس امور قرار گیرد.

وی با اشاره به وضعیت آبهای زیر زمینی در شهرستان خوی تصریح کرد: با عنایت به کسری بالای مخزن آب زیرزمینی دشت خوی و قرار گرفتن آن جزو دشتهای ممنوعه بحران استان و در راستای اجرای طرح تعادل بخشی و جلوگیری از برداشتهای غیرمجاز از منابع زیرزمینی، در سال 96 پر و مسلوب المنفعه کردن 70 حلقه چاه غیر مجاز  در برنامه شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی قرار دارد که تا پایان خرداد سال جاری تعداد 10 حلقه چاه غیرمجاز پر و از حیز انتفاع خارج شده است.

مهندس رهبردین در ادامه افزود: در جریان سیل 25 فروردین 96، مدیریت بسیار خوبی درجریان طغیان رودخانه ها صورت گرفته و از بروز خسارت غیر قابل جبران به مردم شهرستان خوی جلوگیری بعمل آمد. در جریان بازدید از وضعیت رودخانه الند شاهد برداشتهای غیر اصولی کارخانه های شن و ماسه از بستر رودخانه بودیم که امیدواریم هرچه سریعتر فرمانداری خوی با هماهنگی اداره کل صنعت، معدن و تجارت نسبت به ساماندهی واحدهای صنعتی اقدامات جدی انجام دهد و همچنین برای پیشگیری از حوادث مشابه با توجه به وضعیت موجود رودخانه الند  دستور تهیه نقشه های تثبیت حریم بستر رودخانه به اداره منابع آب شهرستان خوی ابلاغ شده است تا هرچه سریعتر تمهیدات لازم صورت پذیرد.

سرپرست فرمانداری خوی نیز در این دیدار با اشاره به اقدامات انجام گرفته در جهت جلوگیری از تخریب پل روستای وار در زمان وقوع بارش های سیل آسا، به ورود به موقع ستاد مدیریت بحران شهرستان به این موضوع اشاره کرد و گفت: در صورت انجام نشدن به موقع این اقدامات به احتمال زیاد به علت صدمه دیدن پایه های پل روستای وار بر اثر کف شویی رودخانه،  این پل تخریب می شد.

محمدی ایروانلو در ادامه به رایزنی های انجام گرفته با بخش خصوصی برای احداث دیوار ساحلی پل روستای وار اشاره کرد و گفت: در صورت احداث دیوار ساحلی توسط بخش خصوصی تا حدود زیادی در هزینه های دولتی صرفه جویی خواهد شد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی